Twój region – Twoja sprawa. Inauguracja projektu

Rozmowa z Robertem Kępa, założycielem Fundacji Rozwoju Aktywności Społecznej im. ks. Kazimierza Znamirowskiego, autorem projektu „Twój region Twoja sprawa”.
Fundacja Rozwoju Aktywności Społecznej im. ks. Kazimierza Znamirowskiego rozpoczyna realizację projektu pn. „Twój region – Twoja sprawa” współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Jakie działania będą realizowane w ramach projektu?
W ramach projektu zostanie przeprowadzony blok szkoleń poświęconych działalności lokalnych rad dialogu, w tym gminnych rad seniorów oraz młodzieżowych rad gmin oraz szkolenia dotyczące partycypacji społecznej i aktywności lokalnych liderów. Jednym z kluczowych działań w ramach projektu będzie przygotowanie Lokalnej Gazety Obywatelskiej ukazującej się w formie papierowej, jako wkładka w wybranych gazetach regionalnych oraz w formie elektronicznej, jako portal internetowy. Dodatkowo odbędą się warsztaty dziennikarskie dla początkujących dziennikarzy i lokalnych blogerów pozwalające na rozwój kompetencji dziennikarskich tych osób, wymianę doświadczeń oraz włączenie się w współtworzenie naszej gazety. Kolejnym elementem wzmacniających rozwój dziennikarstwa obywatelskiego będzie konkurs dziennikarski. Wsparty w ramach rządowego programu NOWEFIO projekt będzie realizowany do końca 2022 roku.
Kto jest odbiorcą przygotowanego projektu?
Uczestnikami projektu będą przedstawi- ciele rad sołeckich, kół gospodyń wiejskich, organizacji senioralnych, grup nieformalnych, członkowie zarządów, liderzy, wolontariusze, pracownicy organizacji pozarządowych, członkowie Lokalnych Grup Działania. Będą to osoby, które śmiało możemy nazwać liderami społeczności lokalnych. Projekt wzmocni tę grupę poprzez odpowiednie przygotowanie jej do wdrażania mechanizmów partycypacji społecznej przede wszystkim na szczeblu lokalnym oraz stworzenie dla niej forum wymiany opinii, dyskusji o lokalnych problemach, prezentacji dobrych praktyk i sukcesów.
Głównym działaniem w ramach projektu jest Lokalna Gazeta Obywatelska. Rozmawiamy o projekcie na łamach pierwszego jej numeru. Jakie zadania stają przed tego typu przedsięwzięciem?
Lokalna Gazeta Obywatelska ma za zadanie promować działania podejmowane przez lokalnych liderów społecznych. Dziś w środowisku lokalnym dominują czasopisma wydawane przez samorządy lokalne, które mają funkcję promocyjną, przedstawiającą działania władz samorządowych, tymczasem prasa lokalna od zawsze odgrywała szczególną rolę, poruszając lokalne, bliskie mieszkańcom tematy, którymi bardzo rzadko interesowały się media ogólnopolskie. Podejmuje także działania interwencyjne pisząc o lokalnych problemach, przyglądając się, jak radzą sobie władze lokalne. Taka będzie gazeta współtworzona przez doświadczonych dziennikarzy, lokalnych dziennikarzy, pasjonatów tej pracy i amatorów. Redakcja gazety będzie otwarta na nowych ludzi, posiadających zainteresowania dziennikarskie, zaczynających pisać w lokalnych biuletynach, szkolnych gazetach itp. Chcąc dotrzeć do jak największej grupy odbiorców, gazeta będzie publikowana w wersji papierowej, jako dodatek na łamach czasopism regionalnych, z którymi nasza Fundacja współpracuje od wielu lat, a które sprawdziły się jako promotorzy społecznych inicjatyw podejmowanych przez lokalnych liderów. Gazeta będzie miała również swój odpowiednik w wersji elektronicznej na przygotowanej właśnie stronie internetowej.
Działania związane z dziennikarstwem lokalnym są motywem przewodnim projektu. Jakie inne działania w tym obszarze zostały zaplanowane?
Chcemy pomóc lokalnym dziennikarzom, często pasjonatom tej sztuki, w rozwoju ich kompetencji i umiejętności. Podczas przygotowanych warsztatów dziennikarskich uczestnicy uzyskają praktyczne wskazówki i fachową wiedzę o tym, jak w przystępny sposób pisać o tematach trudnych, ale jednocześnie ważnych dla społeczności lokalnych. Warsztaty będą oparte zarówno o praktyczny trening, jak i szlifowanie już posiadanych umiejętności w zakresie prawidłowych sposobów budowania przekazu, zasad prowadzenia dialogu społecznego za pośrednictwem mediów, dobrych przykładów nowoczesnego dziennikarstwa, nowoczesnych środków przekazu i komunikacji. Kolejnym działaniem, dla mnie osobiście bardzo ważnym ze względu na jego patrona, będzie konkurs dziennikarski adresowany do osób stawiającymi pierwsze kroki w charakterze dziennikarzy, piszący artykuły poświęcone problemom lokalnych środowisk, zajmujących się wydawaniem gminnych i parafialnych biuletynów, blogerów, osób prowadzących lokalne serwisy internetowe i fora. Patronem konkursu będzie zmarła w 2016 roku redaktor Joanna Bar, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Region, redaktor naczelna miesięcznika „Puls Regionu”, animatorka licznych inicjatyw społecznych, edukacyjnych i kulturalnych, osoba przez lata zaangażowana w promocję lokalnych przedsięwzięć podejmowanych przez stowarzyszenia, ochotnicze straże pożarne i grupy pasjonatów z regionu częstochowskiego. Pierwsza edycja tego konkursu odbędzie się w 2021 roku w piątą rocznicę śmierci pani redaktor Joanny Bar.
Dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesu w realizacji zaplanowanych działań.
Serdecznie dziękuję.