Orkiestra Dęta Choroń dała koncert dla pacjentów
10 października 2021 r. pod oknami Szpitala Powiatowego w Zawierciu odbył się koncert 25-osobowej Orkiestry Dętej z Choronia. To był niezwykły gest dla pracowników i pacjentów lecznicy. Podziękowanie dla lekarzy za ich pracę i wielka garść pozytywnej energii dla chorych. A wszystko z serca i życzliwości.
Koncert to inspiracja wiceprezesa Orkiestry Rafała Potempskiego. – Przebywałem w tym szpitalu i spotkałem się tu ze wspaniałą opieką, poznałem miłych współtowarzyszy w chorobie. W trudnych chwilach, gdy jechałem na stół operacyjny i gdy koledzy z sali wracali po zabiegach, pomyślałem o zorganizowaniu koncertu dla tych, co mogą podejść do okien i dla tych, co nie mogą, bo są przykuci do łóżka. Pomysł podchwycili moi koledzy z Orkiestry oraz przyjaciel, krakowski aktor Andrzej Jurczyński, członek Kabaretu z Kopydłowa, występujący w słynnych, telewizyjnych „Spotkaniach z balladą”, który wsparł nas i podjął się konferansjerki – mówi nam Rafał Potempski. Jak dodaje, koncert spotkał się z niezwykle życzliwym przyjęciem pracowników lecznicy oraz pacjentów. – Już mamy zaproszenie na kolejny występ, ale latem, kiedy będzie ciepło, i chorzy będą mogli wyjść przed szpital – cieszy się Rafał Potempski.
Koncert składał się z dziewięciu utworów, dedykowanych poszczególnym oddziałom. Rozpoczęto go piosenką Whitney Houston z filmy „Bodyguard” – „One moment in time”. Był też utwór „Góralu, czy ci nie żal”, kiedy do dyrygowania zaproszono dyrektor szpitala Iwonę Srogą. Na koniec wszystkim zaśpiewano „Sto lat”. Gromkie oklaski słuchaczy były najpiękniejszym podziękowaniem dla muzyków, a smaczne pączki przygotowane specjalnie dla nich – miłym zaskoczeniem. Patronami medialnymi wydarzenia były: Telewizja Silesia, „Gazeta Myszkowska”, „Wieści Zawierciańskie” oraz „Gazeta Częstochowska”. Występ był charytatywny, a mógł się odbyć dzięki wsparciu Ewy Masłoń i Bartosza Rajczyka.
Orkiestra Dęta w Choroniu powstała w grudniu 1929 r. pod nazwą „Stowarzyszenie Orkiestry Dętej”. Jej założycielami byli dziadek pana Rafała – Franciszek Potempski i ksiądz miejscowej parafii Augustyn Kańtoch. W tym dziele wsparli ich dziedzica Tadeusz Biliński i Karol Witkowski.
Początkowo Orkiestra liczyła około 20 członków, obecnie gra w niej około 30 muzyków. W 1963 r. zmieniono nazwę na „Orkiestra Wiejska w Choroniu”. Od 1986 r. szefem Orkiestry jest Wiesław Duda, który w 2014 r. otrzymał statuetkę „Mecenas Kultury” za wieloletnią, społeczną działalność na rzecz Orkiestry i zaangażowanie w jej rozwój. W 2019 r. Orkiestra obchodziła jubileusz 90 lat istnienia. Obecnie kapelmistrzem orkiestry jest Tomasz Radosz. Przez lata Orkiestra utrzymywała się z własnych finansów, obecnie przynależy do Gminnego Ośrodka Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju i jest wspierana przez Gminę. W swym repertuarze ma utwory rozrywkowe, kościelne, patriotyczne. Na przestrzeni ponad 90 lat uczestniczyła w bardzo wielu wydarzeniach, zarówno państwowych, jak i kościelnych, także w imprezach organizowanych przez GOK. Do stałych punktów programowych należą uczestnictwo w uroczystościach 11 Listopada, w świętach strażackich oraz we Mszy Świętej, odprawianej 1 Listopada na cmentarzu na Dębowcu, w intencji pochowanych tam żołnierzy II wojny światowej.
Zasłużeni dla Orkiestry to: Franciszek Potempski, ks. Augustyn Kańtoch, ks. Edward Dujak, Karol Witkowski, Hipolit Zielnica – nauczyciel Szkoły Podstawowej, Kazimierz Gawron i Tadeusz Duda.
Fot. Archiwum