Konferencja poświęcona historii częstochowskiej „Solidarności”

Blisko sto osób uczestniczyło 30 września w Konferencji Naukowej pn. „NSZZ Solidarność w Częstochowie i regionie w latach 1980-1985”, która odbyła się 30 września 2022 roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie.
Organizatorem wydarzenia był Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR, przy współudziale Stowarzyszenia „Solidarność i Niezawisłość”, Fundacji Rozwoju Aktywności Społecznej im. ks. Kazimierza Znamirowskiego, Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie, Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Regionu Częstochowskiego i Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
Patronat honorowy nad Konferencją objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
Podczas Konferencji głos zabrał dr Krzysztof Walaszczyk, historyk i dziennikarz prezentując wykład pt. „Geneza i powstanie NSZZ Solidarność Regionu Częstochowskiego w relacjach uczestników – notacje filmowe”. Dr Sławomir Maślikowski, częstochowski historyk zaprezentował wykład pt. „Protest w klubie Ikar i jego konsekwencje”. Na zakończenie swoje wystąpienie zatytułowane „Częstochowska Solidarność w latach 1980-1985. Droga do krzyża” przedstawił Wojciech Rotarski, historyk niezależny.
Podczas spotkania organizatorzy przekazali pozdrowienia dla uczestników Konferencji i podziękowania dla organizatorów od Pani Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. Odczytano również listy od parlamentarzystów, Pani Poseł na Sejm RP Lidii Burzyńskiej i Senatora RP Ryszarda Majera. Głos zabrał Robert Magdziarz, Wicewojewoda Śląski, który pozdrowił uczestników w imieniu Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Wsi Szymona Giżyńskiego. Głos zabrali również Łukasz Rosicki, dyrektor Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Elżbieta Doroszuk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie, Anna Rakocz, przewodnicząca Stowarzyszenia Więzionych Internowanych i Represjonowanych WIR oraz Anita Imiołek, zastępczyni dyrektor częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty, reprezentująca Śląską Kurator Oświaty Urszulę Bauer.
Konferencję współprowadzili Dorota Kaczmarek, wiceprezes Zarządu Regionu NSZZ Solidarność i szefowa sekcji Oświaty i Wychowania częstochowskiej Solidarności oraz Robert Kępa, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
Na zakończenie uczestnicy Konferencji mogli obejrzeć wystawę „Nadzieja i zwycięstwo” przygotowaną przez Zbigniewa Bonarskiego ze Stowarzyszenia „Solidarność i Niezawisłość” oraz skosztować tortu, przygotowanego przez organizatorów z okazji 42. rocznicy powstania NSZZ Solidarność Regionu Częstochowskiego.
Konferencja była kolejną inicjatywą podejmowaną przez środowisko organizacji patriotycznych z Częstochowy i regionu, której celem jest popularyzacja najnowszej historii Polski.