Aktywny rok dla środowiska częstochowskich organizacji patriotycznych
Z inicjatywy częstochowskiego środowiska organizacji patriotycznych oraz Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności podpisano 2 grudnia w Katowicach list intencyjny dotyczący współpracy. To już kolejna tegoroczna inicjatywa organizacji społecznych działających w Częstochowie i regionie na rzecz kultywowania pamięci o najnowszej historii Polski.
Sygnatariuszami dokumentu podpisanego w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności są prezes zarządu Stowarzyszenia Więzionych Internowanych i Represjonowanych WIR Anna Rakocz, reprezentujący Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość” Zbigniew Bonarski, przewodnicząca Sekcji Oświaty i Wychowania Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Częstochowie Dorota Kaczmarek oraz dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa. P
Podpisany przez środowisko częstochowskich organizacji patriotycznych list intencyjny jest już kolejnym dokumentem określającym kierunki współpracy z ważnymi dla tego środowiska instytucjami kultury na terenie województwa śląskiego. W lutym podobny dokument został zawarty z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Efektem współpracy z Instytutem była Konferencja Naukowa pn. „NSZZ Solidarność w Częstochowie i regionie w latach 1980-1985”, która odbyła się 30 września w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie.
– Współpraca z Śląskim Centrum Wolności i Solidarności nabiera dziś formalnego charakteru, a celem tej inicjatywy jest wspólne inicjowanie i realizacja działań patriotycznych, kulturalnych, edukacyjnych, wydawniczych i badawczych związanych z historią Polski i regionu, w tym w sposób szczególny historią antykomunistycznego podziemia niepodległościowego oraz historią ruchu „Solidarności” – podkreślili sygnatariusze listu intencyjnego.
Do zadań Centrum należy m.in. zachowywanie i upowszechnianie wiedzy na temat historii NSZZ „Solidarność” na terenie województwa śląskiego, wprowadzenia i wydarzeń stanu wojennego w latach 1981-1983, organizacji i ruchów opozycyjnych oraz pacyfikacji kopalni „Wujek” w grudniu 1981. Jak podkreśla środowisko częstochowskich organizacji, pole współpracy jest duże i na pewno już niebawem przyniesie rezultaty.
Wizyta w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności związana była również z projektem pn. U źródeł wolności – Częstochowska Akademia „Solidarności” realizowanym w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2022 przez Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR. Uczestnicy zwiedzili stałą ekspozycję poświęconą wydarzeniom z grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek” oraz złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem górników poległych podczas pacyfikacji kopalni. Dodatkowym punktem wyjazdu był Panteon Górnośląski, nowo powstałe muzeum przypominające o Śląsku, jako regionie budującym Polskę. Obok wyjazdów edukacyjnych w projekcie realizowane są spotkania edukacyjne w ramach Częstochowskiej Akademii Solidarności, podczas których uczestnicy mają okazję spotkania i rozmowy, o ważnych aspektach polskiej historii. Jednym z gości Częstochowskiej Akademii Solidarności był m.in. prof. Wojciech Polak, który opowiedział o swojej najnowszej książce pt. „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”.
Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR realizuje również projekt pn. „Częstochowskie Archiwum Cyfrowe Solidarności” w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Edycja 2022. Integralną częścią projektu jest powstająca strona internetowa, która w nowoczesnej, multimedialnej i atrakcyjnej formie będzie prezentować wiedzę na temat działalność organizacji antykomunistycznych, kultywować dziedzictwo „Solidarności” oraz promować wartości patriotyczne, szczególnie wśród młodego pokolenia.
Kolejnym działaniem zainicjowanym przez środowisko częstochowskich organizacji patriotycznych jest realizacja filmu dokumentalnego „Czas Jaguara – bitwa o Polskę”, prezentującego postać kpt. Stanisława Lisieckiego „Jaguara” – żołnierza Wojska Polskiego, Armii Krajowej, a w latach 1945-1946 Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Film przedstawia także losy rodziny bohatera, która latami upominała się o jego dobre imię i wciąż poszukuje jego grobu.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, a jego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Aktywności Społecznej im. ks. Kazimierza Znamirowskiego. Film prezentuje losy żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, który podjęli walkę z komunistycznym reżimem oraz wzbogacony został inscenizowanymi przygotowanymi przez grupy rekonstrukcyjne z naszego regionu. Zadaniem filmu jest przede wszystkim wspieranie nauczycieli w kształtowaniu zainteresowania historią żołnierzy wyklętych wśród uczniów.
– Film będzie również atrakcyjną pomocą dydaktyczną, która umożliwi przeprowadzenie zajęć poświęconych trudnej historii walki podziemia antykomunistycznego w Polsce, pielęgnowaniu idei wolności, niepodległości i postaw patriotycznych – podkreśla realizator projektu.
Gratulujemy sukcesów i życzymy częstochowskiemu środowisku organizacji patriotycznych równie udanego 2023 roku.