Stawiamy na rozwój Gminy Kłomnice
Wywiad z Andrzejem Perlińskim, założycielem Fundacji na rzecz Rozwoju Gminy Kłomnice
Jest Pan osobą zaangażowaną w życie Gminny Kłomnice, jako samorządowiec, wieloletni wójt tej gminy, ale przede wszystkim działacz społeczny. Jaki jest powód utworzenia nowej organizacji, która za swój główny cel stawia sobie rozwój gminy?
– Dziś Gmina Kłomnice stoi przed bardzo ważnym wyzwaniem, jakim jest nowa Strategia Rozwoju Gminy Kłomnice, która w swoich założeniach ma wyznaczyć kierunki naszego rozwoju na najbliższą dekadę. Blisko rok temu wspólnie z Grzegorzem Leśniewskim i Robertem Kępa rozpoczęliśmy debatę na ten temat, organizując 28 stycznia 2022 roku Konferencję pn. „Gmina Kłomnice 2030+”. Podczas spotkania starałem się wskazać, jak ważnym dokumentem dla rozwoju gminy jest dobrze przygotowana Strategia. Podczas Konferencji moim punktem odniesienia była Strategia Rozwoju Gminny Kłomnice, przygotowana przez mieszkańców, kiedy byłem wójtem Gminy Kłomnice. Ten dokument wskazał kłomnickiemu samorządowi kierunki działań na blisko 20 lat. Niestety duża część planowanych w tamtych czasach działań do dziś pozostaje poza zasięgiem kolejnych kłomnickich samorządów. Mówię tu o obwodnicy Kłomnic, strefie przemysłowej pod rozwój działalności gospodarczej, dużym zbiorniku wodnym, kanalizacji i gazyfikacji wszystkich miejscowości w gminie i wielu innych działaniach. Obwodnica, która już w 2002 roku mogła zamienić Kłomnice w spokojne, bezpieczne i bogate miasteczko, dziś jest niestety dowodem bezradności naszego samorządu, braku odwagi działania, zwady i nieumiejętności współpracy.
Co miała zmienić zorganizowana przez Państwa konferencja?
– Konferencja poświęcona kierunkom rozwoju Gminy Kłomnice oraz zaproszenie do debaty władze gminy, parlamentarzystów, samorządowców, przedsiębiorców i społeczników, miała na celu zmianę myślenia o naszej gminie, obudzenia z letargu, w którym się znaleźliśmy jako gmina. I w jakiejś części cel ten udało się nam osiągnąć. Dzięki Konferencji Urząd Gminy Kłomnice podjął w maju tego roku decyzję o przygotowaniu nowej Strategii Rozwoju Gminy właśnie w perspektywie roku 2030. Swoją wiedzą i doświadczeniem oraz możliwościami jakie daje nam Fundacja chcemy współtworzyć ten ważny dla nas wszystkich dokument.
Na jakim etapie dziś są prace nad nową Strategią Rozwoju Gminy Kłomnice?
– W chwili obecnej Urząd Gminy organizuje cykl spotkań konsultacyjnych, których celem jest diagnoza sytuacji, w jakiej znajduje się nasza gmina. Podczas jednego z takich spotkań, które odbyło się 21 września 2022 roku w Gminnym Ośrodku Kultury zapamiętałem dwa wiele mówiące motywy. Pierwszy, to wybranie seniorów, jako głównej grupy, z którą przeprowadza się diagnozę sytuacji gminy. Drugi, to pominięcie w prezentacji przygotowanej przez urzędników i poświęconej nowej Strategii słowa „rozwój”. To spotkanie dało mi wiele do myślenia. Musimy być aktywni jako mieszkańcy Gminny Kłomnice, musimy pilnować naszych spraw i nie zapominać, co znaczy słowo „rozwój”.
Jak według Pana powinna wyglądać praca nad Strategią Rozwoju Gminy Kłomnice w perspektywie 2030 roku?
– To co naszej gminie udało się zrobić przez ostatnie lata, to zapewnić opiekę nad seniorami. Powstałe z wykorzystaniem środków unijnych i rządowych Kluby Seniora m.in. w Rzerzęczycach, Nieznanicach, Konarach, a teraz w Garnku we właściwy sposób wspierają osoby starsze, często samotne lub w trudnej sytuacji życiowej. Do tego seniorzy aktywnie działają w Kołach Gospodyń Wiejskich, w zespołach ludowych, w projektach realizowanych przez aktywne organizacje pozarządowe. To nasza mocna strona! Moim jednak zdaniem pracując nad nowa Strategią powinniśmy skupić się na tym, co jest naszą słabą stroną, co nie domaga, zwłaszcza teraz, w okresie po pandemii Covid i w czasie kryzysu gospodarczego spowodowanego wojną na Ukrainie. Tym obszarem jest przedsiębiorczość i rozwój gospodarczy Gminy Kłomnice. Dziś młodzi ludzie nie widzą dla siebie szans rozwoju w Gminie Kłomnice, często aktywni i przedsiębiorczy ludzie opuszczają nasza gminę i szukają swojej szansy w miastach. Jeśli zdołamy to pokonać i zatrzymamy młodych ludzi w naszej gminie, pokonamy gospodarczy marazm, to wykorzystamy naszą szansę na rozwój.
Znając Pana doświadczenie i determinację jestem przekonany, że Fundacja na rzecz Rozwoju Gminy Kłomnice pomorze to zadanie wykonać. Działanie na rzecz stworzenia nowej Strategii Rozwoju Gminy Kłomnice, to przecież nie jedyne zadanie Fundacji. Jakie cele statutowe postawiła przed sobą kierowana przez Pana organizacja?
– Celami naszej Fundacji jest przede wszystkim wspieranie rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości mieszkańców Gminy Kłomnice oraz rozwój idei samorządności i zaangażowania obywatelskiego. Chcemy, aby mieszkańcy, ludzie aktywni i przedsiębiorczy brali w naszej gminie sprawy w swoje ręce. Kolejne cele związane są z promocją gminy, podnoszeniem poziomu edukacji dzieci i młodzieży, osób starszych i dorosłych, rozwój aktywności społecznej mieszkańców oraz rozwój organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, straży pożarnych, orkiestr dętych, grup artystycznych i klubów sportowych. Ważnym obszarem naszej działalności będzie również promocja postaw patriotycznych oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego i historycznego naszej gminy.
Nasz kraj jest dziś w bardzo trudnej sytuacji. Kryzys gospodarczy, który dotknął świat, swoje przełożenie ma również na małe społeczności, jakimi są gminy. Lęk przed utratą pracy, ubożenie społeczeństwa, narastające patologie społeczne, szczególnie wśród młodych ludzi… Czy Fundacja stawia sobie za cel również działania w tym obszarze?
– Oczywiście, że przygotowujemy się do działań w sytuacjach trudnych dla społeczności lokalnej. Jako organizacja pozarządowa możemy być w tym obszarze skuteczni. Przede wszystkim chcemy podejmować działania, których celem będzie przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym, w tym w szczególności przeciwdziałanie i rozwiązywanie problemów alkoholowych oraz pomoc rodzinom dotkniętym tym problemem, będziemy prowadzić działania charytatywne obejmujących w szczególności pomoc rodzinom i osobom niepełnosprawnym, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Przede wszystkim jednak chcemy pomagać młodym ludziom w zdobyciu wykształcenia, prowadząc programy stypendialne, pomagając młodym mieszkańcom Gminy Kłomnice w rozpoczęciu pracy zawodowej, poprzez stworzenie możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych oraz wspieranie przedsiębiorców w tworzeniu nowych, dobrze płatnych miejsc pracy. Wszystkie osoby chcące włączyć się w to dzieło, zapraszamy do współpracy, poprzez kontakt telefoniczny lub za pośrednictwem mediów społecznościowych z zespołem naszej Funda ji.
Dziękuję za rozmowę.