Inteligentne sołectwa na Jurze
Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury” ogłosiło konkurs skierowany do sołectw z obszaru działania organizacji w ramach realizowanego projektu „Najlepsze inicjatywy lokalne inteligentnych sołectw w Partnerstwie Północnej Jury”. Zgłaszane inicjatywy lokalne charakteryzują się innowacyjnością i niepowtarzalnością.
Jedną z nich, która walczy o triumf na jurajskich obszarach, jest zgłoszona przez Kazimierę Pikułę, sołtyskę Postaszowic w gminie Niegowa, inicjatywa zagospodarowania centrum sołectwa. Teren łączy wiele funkcji. To doskonałe miejsce na piknik w altanie, aktywność sportową na siłowni zewnętrznej i rekreację na placu zabaw. Jest również stacja naprawy rowerów. Zadbano ponadto o oczko wodne, które pełni funkcję małego zbiornika retencyjnego, zasilanego spływami z pól. Woda w nim zgromadzona jest później wykorzystywana do celów gospodarczych. Pomyślano zatem i o ochronie środowiska. Trzeba przyznać, że projekt robi znakomite wrażenie.
Rewelacyjną prezentację inteligentnych działań realizowanych w Sołeckim Centrum Kultury przedstawił sołtys Lgoty Mokrzesz (gmina Koziegłowy – przyp. red.) pan Mariusz Janoszka. Razem z aktywnie działającymi przedstawicielami lokalnych społeczności przedstawił historię budowy sołeckiego centrum, organizację w nim pracowni orange, między innymi z warsztatami komputerowymi, a także szereg różnorodnych działań, które sprawiają, że sołeckie centrum jest prawdziwym, bijącym sercem sołectwa, które integruje, wspiera i wzmacnia lokalny kapitał społeczny, dbając o wieloaspektowy rozwój kompetencyjny mieszkańców, jak chociażby w zakresie kompetencji cyfrowych, artystycznych, ruchowych, kulinarnych itp. – informują przedstawiciele PPJ.
Komisja konkursowa gościła również w urokliwie położonym sołectwie Dębowiec, gmina Poraj. Spotkanie z sołtys Anną Ociepką dotyczyło prezentacji miejsca szczególnej pamięci we wsi, jakim jest Mogiła-Pomnik Poległych wraz z odrestaurowanym krzyżem Jezusa Chrystusa, a także przylegającym otoczeniem. Jak podkreślają mieszkańcy wsi, jest to dla nich miejsce szczególne, otaczane czcią. Jest symbolem walki o niepodległość, a także oporu lokalnej społeczności wobec hitlerowskiego okupanta.
Z terenu gminy Żarki do działania przystąpiła miejscowość Kotowice. Zgłoszono projekt termomodernizacji remizy, który dzisiaj jest miejscem integracji, aktywności i wielowymiarowych działań lokalnej społeczności.
– Dzisiaj korzystają z tego budynku nie tylko straży OSP Kotowice, ale i dzieci oraz młodzież z Klubu Sportowego, panie z KGW, przedszkolaki, parafianie, mieszkańcy – mówi sołtys Marek Nowakowski.
Fot. Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy