Do źródeł wolności
Początek jesieni jest czasem bogatym w przedsięwzięcia organizowane dla częstochowskiego środowiska organizacji patriotycznych. Jednym z tego typu działań był wyjazd do Warszawy i Gdańska zatytułowany „Do źródeł wolności”, który odbył się w dniach 6-8 października 2022 roku i został zorganizowany przez Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR oraz Stowarzyszenie ,,Solidarność i Niezawisłość”.
Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Odwiedzili także grób błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, przy którym złożyli kwiaty. Kolejnego dnia uczestnicy dotarli do Gdańska, gdzie odwiedzili kolebkę „Solidarności” – Stocznię Gdańską oraz Muzeum Sali BHP. Kolejnym punktem była wizyta w Bazylice św. Brygidy – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Świata Pracy.
– Kościół św. Brygidy jest do dziś postrzegany jako kościół „Solidarności” – podkreślają organizatorzy wyjazdu. – Na terenie parafii znajdowały się trzy stocznie. Wśród związkowców znane są wydarzenia związane ze strajkami w Sierpniu 1980 roku, kiedy to kościół św. Brygidy stał się centrum opieki duszpasterskiej nad strajkującymi robotnikami. Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku kościół św. Brygidy stał się ważnym punktem oporu przeciwko reżimowi komunistycznemu oraz miejscem wsparcia zdelegalizowanej „Solidarności” i jej członków – dodają organizatorzy.
Trzeci dzień wyjazdu to wizyta w Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Pomnik Ofiar Grudnia 1970 r. Budowa pomnika ku czci pamięci ofiar Grudnia 1970 roku była jednym z głównych postulatów strajkujących w sierpniu 1980 roku. W tym celu 10 września 1980 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Pomników Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni. Pomnik powstały staraniem strajkujących robotników odsłonięto w 10. rocznicę masakry, czyli 17 grudnia 1980 roku. Ostatnim miejscem, do którego dotarli uczestnicy, to przekop Mierzei Wiślanej – Port Nowy Świat.
Wyjazd odbył się w ramach projektu pt. „U źródeł wolności – Częstochowska Akademia Solidarności” realizowanego przez Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR i dofinansowanego w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2022.