Często Pomagam – rozwiń siebie dla innych w wolontariacie
„Często Pomagam – rozwiń siebie dla innych w wolontariacie” to innowacyjny projekt realizowany w ramach programu „Korpus Solidarności – Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 -2030” finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Projekt realizowany jest przez Fundację dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II w partnerstwie z Fundacją Wolności i Rozwoju Społecznego.
Korpus Solidarności to rządowy program mający na celu zachęcenie wolontariuszy do pomocy nie jednorazowej, ale długoterminowej. W ramach programu powstał ogólnopolski System Obsługi Wolontariatu, który jest innowacyjnym narzędziem w pracy dla całego społeczeństwa. SOW pomaga znaleźć miejsce do pracy dla wolontariusza ze strony organizacji, ale także ze strony samego wolontariusza i koordynatora, którzy mogą w nim zaoferować swoją pomoc. Każdy kto do niego dołącza może wyszukać organizację o konkretnym profilu lub wolontariusza z niezbędnymi umiejętnościami.
– Często Pomagam – to projekt, który realizujemy w regionie Częstochowy, mający na celu wypromowanie wolontariatu w naszym regionie, zapoznanie lokalnego społeczeństwa z Systemem Obsługi Wolontariatu i zachętą do pomocy i działania długoterminowego – mówi Grzegorz Nienartowicz z Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II.
Nazwa to bezpośrednie nawiązanie do regionu, w którym się znajdujemy, ale także jest to zachęta do pomagania nie raz, a cały czas – długoterminowo. – Stawiając sobie za cel rozwijanie siebie dla innych, nasza motywacja zbudowana jest na solidnym fundamencie. Nabywamy umiejętności, które potrzebne są nam w pracy dla potrzebujących co sprawia, że uczymy się ich szybciej i od razu przekładamy je na praktykę – pomoc – dodaje Grzegorz Nienartowicz.
W ramach projektu Fundacja dociera z wolontariatem do szkół, organizacji i osób indywidualnych. Organizuje warsztaty dla koordynatorów, wolontariuszy, ale także osób, które zaczynają swoją pracę jako wolontariusz/koordynator. Warsztaty mają przygotować uczestników do jeszcze skuteczniejszej pomocy, ale także usystematyzować wiedzę, która niezbędna jest do świadomej i bezpiecznej pracy społecznej. Są to m. in podstawy wolontariatu, zarządzanie czasem, spotkania poradnicze z psychologiem i couchem i wiele innych.
W programie są również wizyty studyjne mające na celu zapoznanie przyszłych wolontariuszy z ofertami pracy w różnych częstochowskich organizacjach. To możliwość zobaczenia na własnej skórze jak wygląda praca dla innych, jakie umiejętności należy posiadać żeby zacząć pracę w konkretnym miejscu i jakie warunki należy spełnić.
„Często Pomagam” to esencja tego co powinniśmy potrafić i wiedzieć kiedy pracujemy społecznie dla innych – podkreśla Grzegorz Nienartowicz.
Więcej o Korpusie Solidarności, Systemie Obsługi Wolontariatu, Projekcie Często Pomagam – przeczytacie na naszej stronie internetowej www.zyciacud.pl oraz na stronie programu Korpusu Solidarności www.korpussolidarnosci.gov.pl.